پرچم ایران

پرچم ایران

پرچم ایران در طول تاریخ دچار تغییرات زیادی شده است و اکنون از سه رنگ سبز، سفید و قرمز استفاده می کند؛ در وسط پرچم ایران نام الله و در حاشیه آن 22 الله اکبر وجود دارد؛ لازم به ذکر است پرچم ایران برای 22 بهمن که روز پیروزی انقلاب اسلامی است، 22 الله اکبر در بالا و پایین خود قرار داده است.

تغییرات پرچم ایران در طول تاریخ

پرچم ایران هوادار

همانطور که گفته شد پرچم ایران در طول تاریخ دچار تغییراتی شده است و از ابتدای دوره شاهنشاهی به شکل شیر و خورشید بود که قدمت نسبتا بیشتری نسبت به پرچم های دوره های قبل و بعد دارد.

در دوره ای هم در وسط پرچم ایران چیزی قرار نداشت و به صورت سفید خالی بود. اما بعد از انقلاب اسلامی که در سال 1357 بود، پرچم ایران با همان سه رنگ سبز، سفید و قرمز باقی ماند اما در وسط آن نام زیبای الله قرار گرفت. پرچم ایران برای 22 بهمن هم که روز پیروزی انقلاب بود، به نشانه این عدد 22 الله اکبر در حاشیه های پایین و بالای رنگ سبز و قرمز نقش بست.

معنی 3 رنگ پرچم ایران

اطلاعات پرچم ایران

معنی 3 رنگ پرچم ایران بسیار زیبا و قابل تحسین است و افراد زیادی معنی 3 رنگ پرچم ایران را می دانند. رنگ سبز در همه جا نشانه سر سبزی و شادابی و طراوت می باشد و در پرچم ایران هم به همین منظور به کار رفته است.

رنگ سفید در وسط پرچم ایران به معنای دوستی، آرامش، عدالت و صلح می باشد که برگرفته از عقاید و نشانه زرتشت و زرتشتیان می باشد.

رنگ قرمز اما نشانه لاله های سرخ و خون به نا حق ریخته شده شهیدان انقلاب و دفاع مقدس و کشور ایران می باشد که جان خود را با تمام شایستگی هایی که داشتند تقدیم به کشور شان کردند و جهاد در راه خدا را بر هر چیزی والا تر دانستند.

همانطور که گفته شد این سه رنگ زیبا و پر معنی همواره در پرچم ایران قدیم ، پرچم ایران زمان شاه ، پرچم ایران در زمان قاجار و … استفاده می شده است و همچنان می توان روی کاخ های قدیمی ترکیبی از این سه پرچم را دید.

لازم به ذکر است که سه رنگ پرچم ایران همواره به این معنی نبوده و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این معنی را پیدا کرده است و بسیار هم قابل تحسین است.

پرچم ایران در گذشته

 

پرچم ایران در گذشته

پرچم در گذشته و در دوره امویان به صورت یک دست سفید بوده است؛ هر چند که برخی از مورخان می گویند پرچم ایران در دوره امویان به رنگ سبز تیره و روشن بوده، اما منابع موثق تری می گویند که از رنگ سفید در این دوره برای پرچم ایران استفاده می شده است. لازم به ذکر است این پرچم به مدت بیشتر از 90 سال پایدار ماند.

اما پرچم ایران در دوره عباسیان به شکل کلی تغییر یافت و رنگ پرچم به مشکی تغییر کرد و وسط آن عبارت محمد رسول الله با رنگ سفید نوشته شده بود؛ اما مخالفان این سلسله از رنگ های غیر از مشکی استفاده می کردند تا اعتراض و دشمنی خود را با عباسیان نشان دهند.

پرچم سیاه با نوشته سفید محمد رسول الله در وسط آن به مدت حدودا 201 سال پایدار ماند و بعد از فرو پاشی این سلسله، این پرچم هم به صورت کامل از بین رفت.

پرچم ایران در دوره غزنویان نیز به رنگ قرمز و مدل شطرنجی بود و برخی از مورخان و محققان می گویند در دوره غزنویان شیر طلایی رنگی نیز روی پرچم وجود داشته اما نمی توان آن را تایید یا تکذیب کرد.

اما باید به شما بگوییم که شیر و خورشید در زمان شاه رواج نیافته و از زمان های گذشته و دوره تیموریان شیر و خورشید به وجود آمد و روی پرچم ایران نقش بست و در زمان شاه نیز تلاش کردند که آن را حفظ کنند و تا زمانی هم که حکومت شاهنشاهی بود، شیر و خورشید حفظ شد.

اگر نگاهی به تاریخ گذشته ایران بیندازید می بینید که پرچم ایران در بیشتر حکومت ها دارای عکس شیر طلایی رنگی بر روی رنگ سبز پرچم بوده است و این نشانه و علاقه حکومت های مختلف به شیر بوده است. حتی خورشید هم در آن زمان بر روی پرچم ایران بوده است اما در بعضی از موارد فقط شیر تنها بر روی پرچم نقش می بست.

والپیپر پرچم ایران hd

والپیپر پرچم ایران HD

بسیاری از افراد ایرانی علاقه دارند به اینکه عکس پرچم ایران را چاپ کنند یا تصویر زمینه تلفن همراه، لب تاب، کامپیوتر و … خود قرار دهند. این کار بسیار راحت است و فقط باید در گوگل عبارت هایی مانند پرچم ایران  hd، والپیپر پرچم ایران hd ، عکس پرچم ایران hd ، پرچم ایران با کیفیت hd ، تصویر hd پرچم ایران ، پرچم ایران full hd ، پرچم ایران با کیفیت full hd ، پرچم ایران کیفیت hd ، پرچم ایران png ، پرچم ایران با فرمت jpg ، پرچم ایران png رایگان ، عکس پرچم ایران و … را سرچ کنید؛ مطمئن باشید انواع و اقسام مدل های پرچم ایران در گذشته و حال برای شما بالا خواهد آمد و هر کدام از آن ها که باب میل شما بود، انتخاب کنید و برای کاری که می خواهید استفاده کنید.

برای دانلود اینجا کلیک کنید

تاریخچه شیر بر روی پرچم ایران

بسیاری از مردم می گویند تاریخچه شیر و خورشید مربوط به زمان شاهنشاهی می باشد؛ اما این نظر بسیار غلط است.

در ساله های بین 250 تا 260 خورشیدی سلطان محمود غزنوی که پادشاه غزنویان بود، دستور داد در وسط پرچم سیاه رنگ کشور عزیزمان ایران عکس ماه را با زر بدوزند. این نقش تا سال 410 خورشیدی روی پرچم ایران باقی ماند تا اینکه سلطان مسعود غزنوی به دلیل علاقه بیش از حدش به شیر و شکار شیر، دستور داد عکس ماه را بردارند و به جای آن عکس شیر را بر روی این پرچم بکشند.

عکس شیر از آن زمان تا دوره قبل از انقلاب و شاهنشاهی، بر روی پرچم ایران بود و با پیروزی انقلاب اسلامی عکس شیر برداشته شد و نام بسیار زیبای الله در وسط پرچم ایران نقش بست.

خرید پرچم ایران

خرید پرچم ایران

در وبسایت دنیای پرچم میتوانید به خرید پرچم ایران به راحتی اقدام کنید و به صورت آنلاین پرچم خود را سفارش دهید. 

با خرید پرچم ایران میتوانید به صورت رایگان از مشاوره متخصصان دنیای پرچم بهرهمند  شوید.