پرچم ایران

پرچم ایران

پرچم ایران در طول تاریخ دچار تغییرات زیادی شده است و اکنون از سه رنگ سبز، سفید و قرمز استفاده می کند. در وسط پرچم نام الله و در حاشیه آن 22 الله اکبر وجود دارد. لازم به ذکر است پرچم ایران برای 22 بهمن که روز پیروزی انقلاب اسلامی است، 22 الله اکبر در بالا و پایین خود قرار داده است.

تغییرات پرچم ایران در طول تاریخ

پرچم ایران هوادار

همانطور که گفته شد پرچم ایران در طول تاریخ دچار تغییراتی شده است. از ابتدای دوره شاهنشاهی به شکل شیر و خورشید بود که قدمت نسبتا بیشتری نسبت به پرچم های دوره های قبل و بعد دارد.

در دوره ای هم در وسط پرچم چیزی قرار نداشت و به صورت سفید خالی بود. اما بعد از انقلاب اسلامی که در سال 1357 بود، پرچم ایران با همان سه رنگ سبز، سفید و قرمز باقی ماند. اما در وسط آن نام زیبای الله قرار گرفت. پرچم ایران برای 22 بهمن هم که روز پیروزی انقلاب بود، به نشانه این عدد 22 الله اکبر در حاشیه های پایین و بالای رنگ سبز و قرمز نقش بست.

معنی 3 رنگ پرچم ایران

اطلاعات پرچم ایران

معنی 3 رنگ پرچم بسیار زیبا و قابل تحسین است. افراد زیادی معنی 3 رنگ پرچم را می دانند. رنگ سبز در همه جا نشانه سر سبزی و شادابی و طراوت می باشد.  در این پرچم هم به همین منظور به کار رفته است.

رنگ سفید در وسط پرچم به معنای دوستی، آرامش، عدالت و صلح می باشد. این رنگ برگرفته از عقاید و نشانه زرتشت و زرتشتیان می باشد.

رنگ قرمز اما نشانه لاله های سرخ و خون به نا حق ریخته شده شهیدان انقلاب و دفاع مقدس می باشد که جان خود را با تمام شایستگی هایی که داشتند تقدیم به کشور شان کردند. آنها جهاد در راه خدا را بر هر چیزی والا تر دانستند.

این سه رنگ زیبا و پر معنی همواره در پرچم قدیم ، پرچم زمان شاه ، پرچم در زمان قاجار و … استفاده می شده است. همچنان می توان روی کاخ های قدیمی ترکیبی از این سه پرچم را دید.

لازم به ذکر است که سه رنگ پرچم ایران همواره به این معنی نبوده است.  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این معنی را پیدا کرده است و بسیار هم قابل تحسین است.

پرچم ایران در گذشته

پرچم ایران در گذشته

پرچم در گذشته و در دوره امویان به صورت یک دست سفید بوده است. هر چند که برخی از مورخان می گویند این پرچم در دوره امویان به رنگ سبز تیره و روشن بوداست. اما منابع موثق تری می گویند که از رنگ سفید در این دوره برای پرچم استفاده می شده است. لازم به ذکر است این پرچم به مدت بیشتر از 90 سال پایدار ماند.

اما پرچم ایران در دوره عباسیان به شکل کلی تغییر یافت. رنگ پرچم به مشکی تغییر کرد و وسط آن عبارت محمد رسول الله با رنگ سفید نوشته شده بود. اما مخالفان این سلسله از رنگ های غیر از مشکی استفاده می کردند. علت آن بوده است تا اعتراض و دشمنی خود را با عباسیان نشان دهند.

پرچم سیاه با نوشته سفید محمد رسول الله در وسط آن به مدت حدودا 201 سال پایدار ماند. بعد از فرو پاشی این سلسله، این پرچم هم به صورت کامل از بین رفت.

پرچم در دوره غزنویان نیز به رنگ قرمز و مدل شطرنجی بود. برخی از مورخان و محققان می گویند در دوره غزنویان شیر طلایی رنگی نیز روی پرچم وجود داشته است. اما نمی توان آن را تایید یا تکذیب کرد.

نماد شیر و خورشید

نماد شیر و خورشید در زمان شاه رواج یافت. این نماد از زمان های گذشته و دوره تیموریان شیر و خورشید به وجود آمد و روی پرچم نقش بست. در زمان شاه نیز تلاش کردند که آن را حفظ کنند. تا زمانی هم که حکومت شاهنشاهی بود، شیر و خورشید حفظ شد.

اگر نگاهی به تاریخ گذشته ایران بیندازید می بینید که پرچم ایران در بیشتر حکومت ها دارای عکس شیر طلایی رنگی بر روی رنگ سبز پرچم بوده است و این نشانه و علاقه حکومت های مختلف به شیر بوده است. حتی خورشید هم در آن زمان بر روی پرچم بوده است اما در بعضی از موارد فقط شیر تنها بر روی پرچم نقش می بست.

والپیپر پرچم ایران hd

والپیپر پرچم ایران HD

بسیاری از افراد ایرانی علاقه دارند به اینکه عکس پرچم را چاپ کنند یا تصویر زمینه تلفن همراه، لب تاب، کامپیوتر و … خود قرار دهند. این کار بسیار راحت است و فقط باید در گوگل عبارت هایی مانند پرچم ایران  hd، والپیپر پرچم hd ، عکس پرچم hd ، پرچم با کیفیت hd ، تصویر hd پرچم  ، پرچم full hd ، پرچم با کیفیت full hd ، پرچم کیفیت hd ، پرچم png ، پرچم با فرمت jpg ، پرچم png رایگان ، عکس پرچم ایران و … را سرچ کنید. مطمئن باشید انواع و اقسام مدل های پرچم در گذشته و حال برای شما بالا خواهد آمد و هر کدام از آن ها که باب میل شما بود، انتخاب کنید و برای کاری که می خواهید استفاده کنید.

برای دانلود اینجا کلیک کنید

تاریخچه شیر بر روی پرچم ایران

بسیاری از مردم می گویند تاریخچه شیر و خورشید مربوط به زمان شاهنشاهی می باشد. اما این نظر بسیار غلط است.

در ساله های بین 250 تا 260 خورشیدی سلطان محمود غزنوی که پادشاه غزنویان بود، دستور داد در وسط پرچم سیاه رنگ کشور عزیزمان ایران عکس ماه را با زر بدوزند. این نقش تا سال 410 خورشیدی روی پرچم باقی ماند تا اینکه سلطان مسعود غزنوی به دلیل علاقه بیش از حدش به شیر و شکار شیر، دستور داد عکس ماه را بردارند و به جای آن عکس شیر را بر روی این پرچم بکشند.

عکس شیر از آن زمان تا دوره قبل از انقلاب و شاهنشاهی، بر روی پرچم بود و با پیروزی انقلاب اسلامی عکس شیر برداشته شد و نام بسیار زیبای الله در وسط پرچم نقش بست.

خرید پرچم ایران

خرید پرچم ایران

در وبسایت دنیای پرچم میتوانید به خرید پرچم به راحتی اقدام کنید و به صورت آنلاین پرچم خود را سفارش دهید.

با خرید پرچم ایران میتوانید به صورت رایگان از مشاوره متخصصان دنیای پرچم بهرهمند  شوید.